Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /main_libs/pagesController.php on line 20
Atrakcje Andaluzji - co zwiedzić w Andaluzji - Monika Ferlewicz

Atrakcje Andaluzji

Zwiedzanie Andaluzji

Dzięki wycieczkom obejmującym liczne atrakcje Andaluzji poznasz historyczne miejsca, zobaczysz okazałe meczety, kościoły, bazyliki, a także spektakl flamenco. Wskażę Ci również ciekawe miejsca, w których warto zjeść lokalne, tradycyjne potrawy. Zabiorę Cię do fabryki hiszpańskiej szynki oraz w miejsca silnie związane z winem. Ze mną poznasz najciekawsze atrakcje Andaluzji z każdej strony, będziesz odkrywać jej zabytki, kolory, zapachy i smaki w różnorodny i atrakcyjny sposób. Zapraszam do wspólnej podróży po fascynującej Andaluzji!

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

Hiszpania, Andaluzja – mapa, historia

Przeglądając przewodnik po Andaluzji, warto zwrócić uwagę na informacje związane z historią czy położeniem geograficznym. Andaluzja to autonomiczny region w Hiszpanii, najludniejszy i drugi pod względem powierzchni. Jej stolicą jest Sewilla. Nazwa regionu pochodzi od arabskiego Al-Andalus. Początkowo na tym terytorium władzę mieli Rzymianie, następnie Wizygoci i Murowie aż do 1492 r. Okres ten pozostawił regionowi specyficzne elementy kultury, które do dziś zachwycają. Położenie geograficzne Andaluzji zapewnia słońce przez niemal 300 godzin w roku. Lato jest upalne i suche, a zima łagodna. Znajdują się tu zarówno piaszczyste plaże, pasmo górskie, jak i rozległe niziny, na których rozciągają się malownicze miasteczka niczym z pocztówek. Kultura jest bardzo wyrazista i wciąż żywa. Przekazywana z pokolenie na pokolenie przetrwała do dziś w niezmienionej formie. Właśnie z Andaluzji pochodzi tradycja znanego i podziwianego po dziś dzień flamenco. Południe Hiszpanii może także pochwalić się bogatą kuchnią. Spotkamy tu liczne potrawy zarówno z ryb, owoców morza, jak i mięsa (głównie wieprzowiny i wołowiny) oraz słynne tapas i pyszne wina.

Co zwiedzić w Andaluzji?

Będąc w Andaluzji, szybko zorientujesz się, że ciekawe miejsca są dosłownie na każdym kroku. Jednocześnie ogromna różnorodność – pod względem krajobrazowym, architektonicznym, kulturowym – sprawia, że trudno poprzestać na jednym mieście, które oferuje Andaluzja. Co warto zobaczyć?

Granada

Pytanie, co zwiedzić w Andaluzji od razu nasuwa na myśl Granadę – miejscowość położoną u stóp gór Sierra Nevada, pomiędzy rzekami Darro i Geni. Swoją sławę zawdzięcza znajdującemu się tam jednemu z najsłynniejszych warownych zespołów pałacowych – Alhambra. Wybudowana przez Maurów i określana również mianem Czerwonego Zamku stanowi perłę w koronie Andaluzji i jej symbol, miejsce, do którego trzeba się udać choć raz w życiu. Warowny zespół pałacowy tworzą: Pałac Nasrydzki (cud mauretańskiej architektury), letni pałac Generalife oraz Pałac Carlosa V. Wspaniałe dziedzińce, fontanny, wieże, tarasowo ułożone ogrody przenoszą odwiedzających w odległy świat, a widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Godna uwagi jest również dzielnica Albaicín, która podobnie jak Alhambra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jako że Granada prawie 800 lat była pod rządami muzułmańskimi, a dzielnica Albaicin najdłużej opierała się wojskom gen. Franco, to widać w niej rękę mauretańskiej architektury ludowej, która wtopiła się w formy charakterystyczne dla Andaluzji. Znajdziesz tutaj również dwa warte polecenia punkty widokowe – Mirador de San Miguel Alto i Mirador de San Nicolás – z których możesz podziwiać Alhambrę i panoramę miasta.

Marbella

To położone na Costa del Sol miasto pokochały gwiazdy i milionerzy. Wśród luksusowych jachtów i butików, można poczuć blichtr wielkiego świata. A jeśli się zmęczysz, 26 kilometrów złotych plaż tylko czeka, byś się na nich rozłożył pod parasolem. Z kolei, gdy wygrzewanie na słońcu Ci się znudzi, barmani z pobliskich plażowych barów i klimatycznych knajpek czekają, by Cię obsłużyć.

Kordoba

To miasto ukształtowane przez trzy wielkie religie: chrześcijaństwo, judaizm i islam. Aż po dziś dzień widać ich liczne wpływy w architekturze. Będąc w Kordobie, koniecznie musisz zobaczyć Mezquita, czyli Wielki Meczet z imponującą salą z ośmiuset kolumnami i Alcázar de los Reyes Cristianos. Alkazar trzeba odwiedzić, chociażby ze względu na mudejarowe ogrody, które jako jedne z niewielu miejsc oprócz pięknych widoków, dadzą Ci schronienie przed słońcem. Ponadto odbywają się w tym miejscu liczne wydarzenia, podczas których możesz na przykład podziwiać pod osłoną nocy niepowtarzalne spektakle z udziałem muzyki, światła i wody. Wpływ judaizmu dostrzeżesz z kolei, odwiedzając Barrio de la Judería de Córdoba – dzielnicę żydowską pełną uroczych bielonych domów. Gdy zostanie Ci trochę wolnego czasu, odwiedź również kaplicę św. Bartłomieja, będącą przykładem stylu mudejar, który rzadko spotykany jest w innym miejscu.

Malaga

Nowoczesne i tętniące życiem miasto, które zachowało swoją oryginalną atmosferę, zachwyca starówką, teatrem z czasów rzymskich oraz wspaniałymi plażami, w tym najsłynniejszą Playa de La Malagueta. Mimo że dominuje tutaj współczesna zabudowa, to znajdziesz w Maladze również kilka zabytków, a wśród nich, znajdujący się na wzgórzu zamek Gibralfaro, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta czy Katedrę Wcielenia. Malaga wiele oferuje również dla miłośników sztuki – Muzeum Picassa, ale także Muzeum Wina czy Sztuki i Kryształu cieszą się dużą popularnością. Wizytę w tym mieście można zakończyć zakupami na pobliskim targu, który oferuje świeże owoce morza i lokalne produkty.

W pobliżu Malagi warto również odwiedzić Park Ardales i Caminito del Rey (Ścieżka Króla). Jest to spektakularna trasa w górzystym terenie, która biegnie między kanionami, wąwozami i wielką doliną; ściany wąwozu sięgają nawet 700 metrów, a ścieżka o długości 7,7 km była uznawana za najniebezpieczniejszą na świecie. A to nie wszystko, co może zaoferować Andaluzja. Atrakcje turystyczne rozciągają się na kolejne miasta, a następny w kolejce jest Kadyks.

Kadyks

Niesamowite miasto, które co krok całkowicie zmienia swój charakter. Odwiedź Teatr Rzymski, zobacz pokaz flamenco, które narodziło się właśnie tutaj w dzielnicy Barrio de Santa María, połóż się na jednej z najpiękniejszych plaż. To miasto, w którym można się naprawdę zakochać, a wracając, odkrywać je cały czas na nowo, za każdym razem dorzucając kolejne atrakcje w postaci spaceru po Casco Histórico de Cádiz, czyli tutejszej starówce, zwiedzania katedry – Catedral de Santa Cruz lub podziwiania widoków z wieży Tavira. Odpoczynek możesz zaplanować w parku Genoves w otoczeniu palm daktylowych i kojącego dźwięku wodospadu.

Ronda

To urokliwe miasteczko położone po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevin nad skalnym urwiskiem oczarowuje muzułmańską starówką. Słynie z wiszących domów i areny walk byków (Plaza de Toros). Miejsce to inspirowało wielu artystów, w tym Ernesta Hemingwaya, który w powieści “Komu bije dzwon” opisał zwyczaje z czasów hiszpańskiej wojny domowej. Ogromną popularność miasteczko zyskało jednak dzięki wąwozowi El Taja i znajdującemu się nad nim mostowi Puente Nuevo. Znajduje się tutaj również rezydencja mauretańskiego króla czy urokliwe ogrody Jardin de Forestier.

Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera słynie na całym świecie z wyrobu wysokiej jakości wina Jerez-Xérès-Sherry i Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda. Nie można go opuścić, bez zdegustowania choćby kilku przedstawicieli lokalnego trunku. Winnice zapraszają gości do odwiedzin i poznania wspaniałej kultury tego regionu poprzez historię oraz informacje na temat procesu powstawania alkoholi. Region ten słynie również z koni – co roku odbywa się tutaj fiesta Feria del Caballo, czyli wydarzenie poświęcone andaluzyjskim koniom. Przez cały rok na zwiedzanie czeka Królewska Andaluzyjska Szkoła Jazdy Konnej czy arabski zamek Alcazar, pochodzący z XIII wieku.

Sewilla

Stolica regionu i największe miasto Andaluzji, które pachnie jaśminem, rozbrzmiewa dźwiękiem gitary i zachwyca wspaniałą sceną gastronomiczną. Miasto można zwiedzać na dziesiątki różnych sposobów, ale jedno jest pewne – tu nie można się nudzić! Ciekawe miejsca znajdziesz na każdym kroku, a ducha miasta najlepiej poczuć podczas wspólnego świętowania z mieszkańcami, np. podczas Kwietniowego Festynu lub Wielkiego Tygodnia. Już na zwiedzanie samej starówki, na której znajdziesz trzy najważniejsze zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, musisz zarezerwować sobie sporo czasu. Należy do nich katedra Giralda, Główne Archiwum Indii oraz Alcázar. Sewilla to także takie zabytki jak Casa de Pilatos, czyli andaluzyjski pałac, który w swoich wnętrzach skrywa m.in. dzieła Francisca Goyi. Na uwagę zasługuje również Plac Hiszpański, znajdujący się w Parku Marii Luizy, żydowska dzielnica Barrio de Santa Cruz oraz dawna Fabryka Cygar i Papierosów, znana szerokiej publiczności z opery Carmen.

Setenil de las Bodegas

Jest to jedno z miast znajdujących się na szlaku turystycznym pueblos blancos. Trasa ta obejmuje miasteczka górzystej części południowej Andaluzji o charakterystycznej białej zabudowie, przywodzące na myśl skąpaną w słońcu Toskanię czy Prowansję. Wśród nich na uwagę zasługuje właśnie miasteczko Setenil de las Bodegas, które znajduje się w kanionie rzeki Río Trejo. Tamtejsza architektura jest wtopiona w skalne urwiska, co daje niesamowity efekt, który w całej okazałości można podziwiać z punktu widokowego przy Calle Ventosilla Alta. Ponadto kusi klimatycznymi knajpkami w urokliwych wąskich uliczkach. Spacerując nimi, warto poświęcić odrobinę czasu na podziwianie odrestaurowanej wieży Torre del Homenaje, będącej pozostałością po arabskim zamku, budynku, starego ratusza czy kościoła Iglesia de la Encarnación.

Baeza i Ubeda

Kiedy dysponujesz większą ilością wolnego czasu na zwiedzanie Andaluzji, to koniecznie uwzględnij w planie wycieczki te dwa miasteczka znajdujące się w pobliżu pasma górskiego Sierra de Cazorla. Ubeda to przede wszystkim zabytki sakralne jak Kaplica el Salwador z unikatową platereskową fasadą, która wraz z kilkoma pałacami, otacza Plaza de Vázquez de Molina – plac stanowiący serce miasta. Z kolei Baeza, mimo że nieco mniejsza od Ubedy skrywa w sobie ogrom renesansowej architektury. To przede wszystkim trzy place: Santa María, Santa Cruz i Pópulo, które dzieli co najwyżej kilkanaście minut spaceru, a łączy ogrom zabytków do zwiedzania. Na placu Santa Cruz znajdziesz kościół Santa Cruz, stary uniwersytet i Pałac Jabalquinto, a na placu Pópulo – łuk Villalar oraz fontannę Lwów. Natomiast seminarium San Felipe Neri znajduje się na placu Santa Maria. Gdy kochasz kuchnię, to powinieneś wiedzieć, że Baeza znajduje się w rejonie słynącym z jednej z najlepszych oliw z oliwek na świecie, dlatego nie brakuje tu miejsc, w których możesz ją skosztować. Z oliwą z oliwek zjesz tu nawet lody!

Oba miasteczka są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Juzcar

Ta niewielka, urocza mieścina przez lata należała do tzw. białych miasteczek. Zmieniło się to w 2013 roku, kiedy wytwórnia Sony Pictures Animation zaproponowała, aby w ramach promocji filmu “Smerfy 2” zamienić tę miejscowość w prawdziwą wioskę Smerfów. Dziś w Juzcar wszystkie budynki są niebieskie, a na fasadach niektórych z nich znajdują się ulubione postaci z filmu. Jest to więc obowiązkowy przystanek, jeśli podróżujesz z dziećmi. Twoje pociechy mogą tu spędzić czas na poszukiwaniach rozsianych po miasteczku rzeźb smerfów, wziąć udział w smerfnych przedstawieniach, zjeść smerfne ciasteczka lub beztrosko pobawić się na smerfnym placu zabaw. A przed wyjazdem koniecznie odwiedźcie sklep ze smerfnymi pamiątkami.

Atrakcje Andaluzji w 1 dzień

Bogactwo krajobrazowe i kulturowe Andaluzji sprawia, że można poznawać ten region przez całe życie i nadal mieć ochotę na to, by jeszcze bardziej się w niego zagłębiać. Ponieważ zdaję sobie sprawę, że przyjeżdżając na urlop, masz ograniczoną ilość czasu, wybrałam dla ciebie najciekawsze miasta, wyjątkowe punkty widokowe, najwspanialsze zabytki i obiekty stworzone przez naturę, abyś mógł poczuć ten wyjątkowy klimat i zachwyt, jakiego dostarcza Andaluzja. Co zwiedzać w tym regionie, gdy ma się do dyspozycji tylko jeden dzień? Proponuję Ci, byś w ciągu jednego dnia poznał wybrane miasto w wielu wymiarach – począwszy od zabytków, poprzez tradycje, pamiętając również o chwili wytchnienia nad lampką lokalnego wina czy przy pysznych tapasach. Biorąc mnie za towarzysza swojej podróży, oszczędzasz czas, bo docierasz do tych miejsc, których naprawdę nie można przeoczyć. Nie musisz zastanawiać się, co zwiedzić w Andaluzji, jeśli masz mnie u swego boku i mi zaufasz, podobnie jak wiele osób, które miałam możliwość gościć w Hiszpanii. Jednocześnie, biorę na siebie odpowiedzialność za dobrą organizację czasu. Zaplanuję optymalnie trasę zwiedzania, znam godziny otwarcia muzeów, dlatego nie zaskoczą nas zamknięte drzwi, wiem, gdzie i o której można dobrze zjeść. Obiecuję, że maksymalnie dobrze wykorzystasz swój czas.

Zwiedzanie Andaluzji inaczej

Południe Hiszpanii to nie tylko przedstawiane w przewodnikach zabytki, ale także mniej komercyjne miejsca, które kryje w sobie Andaluzja. Co zobaczyć w tym regionie, gdy nie interesują cię utarte ścieżki? Jeśli masz ochotę spalić półkę z przewodnikami turystycznymi w każdej napotkanej księgarni, jestem pewna, że mogę zaproponować ci miejsca, które cię zaskoczą. Powiedz mi, co masz na myśli, jakie warstwy miasta chcesz odkryć, jaka aktywność najbardziej ci odpowiada, a zorganizuję idealną wycieczkę, przedstawiając Ci nieoczywiste i mało turystyczne atrakcje Andaluzji. Jeśli, przykładowo, chcesz degustować szynkę jamón u kilkunastu producentów – proszę bardzo, zależy ci na obejrzeniu koni rasy andaluzyjskiej w najlepszych hodowlach – również jest to możliwe. Na podstawie twoich potrzeb, stworzę plan wycieczki oraz przedstawię możliwości transportu, zarezerwuję bilety, etc.

Dlaczego atrakcje Andaluzji warto poznawać z przewodnikiem?

Wiele osób zastanawia się, czy zwiedzanie Andaluzji z przewodnikiem jest warte swojej ceny. Przede wszystkim, podróż w towarzystwie licencjonowanego przewodnika to spędzenie czasu z osobą, która rzeczywiście jest fascynatem danego miejsca i gotowa była posiąść dużą dozę wiedzy oraz zdobyć uprawnienia, by dzielić się swoją pasją z innymi. Decydując się na atrakcje Andaluzji poznawane w towarzystwie przewodnika, zabierasz w drogę osobę wyposażoną w zasób wiedzy o kraju, mieście, kulturze, języku i obyczajach, którą można dowolnie pytać o wszystkie interesujące sprawy. Część informacji, które przekaże przewodnik w czasie wycieczki, można znaleźć w książkach lub Internecie, jednak nic nie zastąpi osoby, która w danym momencie wskaże ciekawe miejsca, opowie anegdotę czy historię, która wydarzyła się tutaj dosłownie wczoraj. Ogromnym plusem dla turysty jest również oszczędność czasu – zarówno poświęconego na planowanie trasy, jak i brak konieczności szukania miejsc, błądzenia po zakamarkach. Serdecznie zapraszam do wspólnego zwiedzania najpiękniejszych miejsc. Zachęcam do kontaktu jeszcze przed przylotem do Hiszpanii, abyśmy mogli wspólnie zaplanować twój pobyt. Andaluzja – ciekawe miejsca tylko czekają, byś je odkrył. Spróbuj zatańczyć flamenco, skosztuj niesamowitych win z Jerez, poczuj strach i przerażenie podczas walk byków, wypocznij na złotych plażach Costa del Sol… Pozwól się uwieść magii niesamowitej Andaluzji! Zapraszam – Monika Ferlewicz!

Kadyks i Jerez
Kadyks i Jerez

Centrum historyczny, Plac Św.Antoniego, Plaża La Caleta, Park Genovés...

Czas około 3 godz. Cena od 170€.

Pełny opis wycieczki
Ronda
Ronda

Park Alameda, spacer widokowy, Nowy Most, centrum historyczne...

Czas około 3 godz. Cena od 160€

Pełny opis wycieczki
Kordoba
Kordoba

Most rzymski, dzielnica żydowska, Meczet, dzielnica kwiatowa ,Plac Źrebaka...

Czas około 3 godz. Cena od 170€

Pełny opis wycieczki
inne opcje
inne opcje

Sevilla: Bazylika Makareny, Spacer po centrum miasta zwiedzając kosciół El Salvador, spektakl ...

Czas: około 1 dzień, Zapytaj się o cenę

Pełny opis wycieczki

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie i innych technologii. Szczegóły w Polityce prywatności.